Czy Zoom jest dobrym komunikatorem do nauki?

Komunikatory należą do programów, o których słyszymy coraz częściej, rozmawiając o współczesnym prowadzeniu zajęć lekcyjnych, nie tylko z informatyki. Zainteresowanie takim nowatorskim rozwiązaniem uległo znacznemu zwiększeniu szczególnie na przestrzeni ostatnich lat. W wyniku pandemii, prowadzenie zwykłych lekcji stało się bowiem praktycznie niemożliwe. Z tego też powodu, polskie szkoły oraz uczelnie postanowiły sięgnąć po program Zoom do nauki, pozwalający na zdalne nauczanie z efektywnością, nieustępującą w żadnym stopniu zajęciom stacjonarnym. Nawet teraz, gdy koronawirus przestał być zagrożeniem na skalę światową, Zoom wciąż znajduje zastosowanie na terenie wielu szkół. W niniejszym artykule opowiemy, czy program ten faktycznie jest tak praktyczny.

 

Zdalne nauczanie na naszych warunkach

 

Niewątpliwym atutem programu Zoom do nauki jest jego ogólna elastyczność. Po wykupieniu licencji Pro, szkoła tudzież uniwersytet są bowiem w stanie organizować spotkania, w których udział może wziąć cała klasa/grupa. Nie musimy obawiać się przy tym jakichkolwiek ograniczeń czasowych – w przeciwieństwie do wersji darmowej, najtańsza, płatna licencja Zoom pozwala na łączność przez całą godzinę lekcyjną. Ogromnym atutem komunikatora jest tu też szeroki wachlarz praktycznych funkcji. Za ich pomocą, możemy udostępnić uczniom obraz z ekranu naszego komputera, a także wykorzystać wirtualną tablicę, po której pisać mogą wszyscy uczestnicy zajęć. Dzięki temu, jesteśmy w stanie prowadzić lekcje z przedmiotów ścisłych, a także zlecać uczniom wykonanie ćwiczeń.

 

Przystępność komunikatora Zoom

 

Każdy nauczyciel wie zapewne doskonale, że nie wszyscy uczniowie posiadają doświadczenie w pracy z komunikatorami. Do tego dochodzi również brak możliwości skorzystania z komputera, na przykład w sytuacji, gdy z urządzenia korzysta obecnie rodzeństwo lub pracujący zdalnie rodzic. Program Zoom do nauki wychodzi naprzeciw takim problemom. Intuicyjna obsługa sprawia, że korzystać mogą z niego nawet dzieci ze szkół podstawowych. Z kolei brakowi komputera możemy zaradzić, wykorzystując Zoom dla urządzeń mobilnych, umożliwiający połączenie się nauczycielem. Komunikator ten umożliwia również zapisywanie przeprowadzonych lekcji w chmurze. Dzięki temu, zagadnienia poznane na danej lekcji może poznać także osoba, która nie mogła dołączyć do grupy tego dnia.