Kiedy potrzebne jest uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych w Norwegii i jak się zmierzyć z formalnościami?

Norwegia jest krajem otwartym, a mimo wciąż wielu z nas nie wie, kiedy potrzebne jest uznanie kształcenia, czy kwalifikacji zawodowych oraz z jak zmierzyć się z formalnościami. Ty również masz wątpliwości? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych – kiedy jest konieczne?

Wydawać by się mogło, że o potwierdzenie kształcenia, czy kwalifikacji zawodowych mogą ubiegać się tylko te osoby, które same wykażą taką chęć. Nic bardziej mylnego i wystarczy zgłębić zagadnienie, by zauważyć, że potwierdzenia kształcenia, czy kwalifikacji zawodowych wymaga się od wielu różnych osób. 

Przede wszystkim mowa tutaj o całym personelu medycznym, a więc o lekarzach, pielęgniarkach, położnych, dentystach, czy farmaceutach.  Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych konieczne jest również w przypadku biologów, weterynarzy, genetyków, czy księgowych i doradców finansowych. Nawet osoby zajmujące się obsługą prawa, a więc adwokaci, radcy prawni, czy prokuratorzy powinni wystąpić o potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w Norwegii. Na tym nie koniec, ponieważ to samo dotyczy pośredników nieruchomości, windykatorów, czy osób związanych z zawodami pedagogicznymi.

Można również zauważyć, że Norweska Agencja Kontroli jakości Edukacji (NOKUT) analizuje też wiele innych wniosków o uznanie kwalifikacji. Wśród nich nie zabrakło wniosków od osób pracujących w zawodzie cieśli, hydraulika, betoniarza, czy murarza. Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych dotyczy także wędliniarzy, rzeźników sklepowych, mechaników maszyn, czy monterów urządzeń przemysłowych. O potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w Norwegii często występują też stolarze, tapicerze, czy nawet fryzjerzy.

Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych – jak zmierzyć się z formalnościami?

Uzyskanie uznania kształcenia i kwalifikacji zawodowych wymaga zarówno cierpliwości, jak i przedłożenia różnych dokumentów, czy ich wypełnienia. Jeśli chcemy, by zostało uznane nasze wykształcenie w Norwegii, to w przypadku ukończenia szkoły zawodowej musimy przedłożyć świadectwo ukończenia szkoły oraz dyplom uzyskania tytułu zawodowego, ponieważ to on jest naszym potwierdzeniem kwalifikacji. 

Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych po szkole technicznej oznacza konieczność przedłożenia świadectwa ukończenia technikum lub świadectwa dojrzałości, a także dyplomu uzyskania tytułu zawodowego lub dyplomu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie na poziomie technika. Do tego konieczne jest przygotowanie swojego CV, kopii dowodu osobistego, informacji o praktykach zawodowych, czy upoważnienia do kontaktu z ukończoną szkołą przez NOKUT.

Uzyskanie uznania zawodu w Norwegii oznacza konieczność przystąpienia do egzaminu fagbrev oraz przedłożenia takich dokumentów jak świadectwo ukończenia szkoły, opisu doświadczenia zawodowego, wypełnienia wniosku do NOKUT, ksero dowodu tożsamości, czy informacji o praktykach zawodowych.