Zarządzanie oświatą – co to takiego?

Oświata to w ujęciu ogólnym działalność, która ma na celu wykształcenie ogólne i zawodowe jednostek przy jednoczesnym realizowaniu funkcji wychowawczych, by prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Zarządzanie oświatą to ściślej mówiąc pełnienie funkcji dyrektora przedszkola, szkoły, lub innej placówki oświatowej określonej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Ten akt prawny określa również program studiów. Główny nacisk w tym przypadku kładzie się na poziom edukacji w placówkach kształcących młode pokolenie. 

Co zyskuje absolwent kierunku?

Potrafi wykorzystać wiedzę zdobytą podczas kształcenia, wie jak zarządzać placówką oświatową na wysokim poziomie, ale prócz tego:

  • zna przepisy prawne obowiązujące w tym zawodzie,
  • wie jak budować pozytywny wizerunek placówki na podstawie promocji i relacji z uczniami,
  • wie jak organizować edukacje adekwatnie do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej,
  • wie jak być asertywnym i jak komunikować się jako osoba na stanowisku dyrektora, 
  • potrafi współpracować z samorządem terytorialnym i innymi placówkami  publicznymi,
  • ma wiedzę w zakresie pozyskiwania dofinansowań z Unii Europejskiej,
  • wie jak zaplanować strategię rozwoju szkoły.

Do kogo kierowany jest ten kierunek studiów?

Studia na kierunku „zarządzanie oświatą” są przede wszystkim przeznaczone dla osób, które chcą kandydować na stanowiska dyrektorów placówek ściśle związanych z oświatą, jednakże również dla tych osób, które już owe funkcje piastują. Pamiętajmy, że rozwój zawodowy jest ważny na każdym etapie kariery, a odświeżanie i poszerzanie swoich kompetencji stanowi nieodzowny element każdej kariery zawodowej. Wymagania dotyczące pracowników związanych z oświatą  i standardy kształcenia stale się zmieniają. Rozporządzenia dotyczące poziomu kształcenia ulegają zmianie, Wyższa Szkoła Bankowa jest idealnie dopasowana do panujących aktualnie standardów i wytycznych postawionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Poznań oświata