Jak zacząć mówić w języku obcym?

Uczysz się języka obcego od wielu lat, potrafisz wypowiadać się pisemnie i nie masz szczególnych problemów z gramatyką. Jednak kiedy tylko słyszysz słowo „konwersacje”, oblewasz się zimnym potem i nagle zapominasz, jak się w danym języku przedstawić. Bez obaw, są na to sposoby.

Mówienie do siebie

Bardzo dobrym wyjściem jest rozmowa z samym sobą. Spróbuj codziennie opowiadać sobie swój dzień lub mówić w obcym języku do kota, czy psa. Wyłapuj słówka, których nie pamiętasz, zapisuj i sprawdzaj. Takie lekcje są szczególnie przydatne w przypadku osób, które mają spore problemy z rozpoczęciem konwersacji w innym języku. Możesz dzięki temu nauczyć się wyszukania synonimów i zastępowania słów, których nie potrafisz sobie szybko przypomnieć. Ważna jest jednak konsekwencja. Rozmawiaj ze sobą choćby przez 5 minut, lecz codziennie.

Konwersacje z przyjacielem

Jeśli masz zaufanego przyjaciela, który również chciałby podszkolić język obcy, ustalcie, że przez godzinę dziennie będziecie rozmawiali tylko w tym języku. Nie bój się, że będziesz popełniać błędy i zostaniesz wyśmiany. Ta druga osoba też będzie się mylić, a razem jesteście w stanie zauważyć więcej błędów i na bieżąco je poprawiać. Możecie także zaprosić więcej osób i stworzyć małe kółko konwersacyjne.

Słuchaj

Jeśli wstydzisz się mówić w danym języku ze względu na słaby akcent, postaraj się codziennie słuchać brzmienia tego języka. Angielski jest szczególnie uciążliwy ze względu na długość samogłosek i głoski, które nie występują w języku polskim (jak słynne „th”). Na stronie BBC Learning English znajdziesz mnóstwo pomocy naukowych, w tym „6 Minute English”, który oprócz słuchania testuje również rozumienie tekstu. Jest to świetny sposób na osłuchanie się z językiem i poznanie nowego słownictwa.

Mów!

Po przeczytaniu artykułu lub wysłuchaniu nagrania (np. 6 Minute English) spróbuj opowiedzieć o tym, co przeczytałeś lub usłyszałeś. Możesz również porozmawiać na ten temat z przyjacielem. Pamiętaj o systematyczności, a już wkrótce zupełnie zapomnisz o lęku przed konwersacjami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*