Wyjazdy na Erasmusa – na czym to polega?

Polska przystąpiła do Erasmusa, czyli europejskiego programu wymiany studentów, w 1998 roku. Od tego czasu studenci z polskich uniwersytetów i szkół wyższych mają okazję przez rok studiować na zagranicznej uczelni. Każda szkoła wyższa współpracuje z innymi uniwersytetami, należy więc szukać informacji na stronie internetowej szkoły w zakładce „Erasmus” lub bezpośrednio w dziekanacie.

Gdzie można pojechać?

Na stronie głównej Erasmus.org znajdziemy informacje o współpracy z 28 krajami Unii Europejskiej oraz 3 państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Lichtenstein i Norwegia). Niektóre uniwersytety oferują także wyjazd do Szwajcarii i Turcji. Warto zauważyć, że program Erasmus obejmuje również wyjazd na praktykę do zagranicznej firmy lub instytucji, z którą współpracuje uczelnia.

Jak się zgłosić?

Uczelnie, które organizują wyjazdy w ramach programu Erasmus, co roku przygotowują spotkanie informacyjne dla studentów. Zainteresowani proszeni są o składanie wniosków do dziekanatu. Podczas rozpatrywania kandydatury studenta pod uwagę bierze się kilka czynników. Średnia ocen z poprzedniego roku jest znacząca. Jeśli władze uczelni zauważą, że student nie radzi sobie nawet na polskim uniwersytecie, prawdopodobnie nie zaryzykują wysłania go do innego kraju. Pod uwagę brane są również opinie wykładowców, warto więc zadbać wcześniej o odpowiednie referencje i dołączyć je do wniosku. Ostatnim krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna, która może się odbyć w dwóch językach. Podczas takiej rozmowy student może być pytany o oczekiwania oraz plany zawodowe lub naukowe. Po rozmowie podejmuje się decyzje i tworzy listę rezerwową studentów.

Stypendium

Każdy uczestnik programu Erasmus otrzymuje regularne stypendium na okres pobytu za granicą. W zależności od kraju jest to stawka od 300 do 500 euro miesięcznie.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! To doskonała okazja do pełnego usamodzielnienia się i podszkolenia języka obcego. Podczas udziału w programie Erasmus mamy okazję poznać ludzi z zupełnie różnych krajów i przeżyć niezapomniane chwile.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*