Jak wybrać dobrą szkołę języków obcych?

Dziś, nawet w mniejszych miejscowościach, działa co najmniej kilka szkół językowych. Najczęściej wybieranym językiem jest wciąż angielski, ale swój rozkwit przeżywają także niemiecki i hiszpański. Jakie czynniki są ważne podczas wyboru dobrej szkoły językowej?

Native speakers

Szukając szkoły językowej, warto zwrócić uwagę na to, czy zatrudnia ona native speakerów, czyli natywnych użytkowników danego języka. Jest to najlepszy sposób na nauczenie się komunikowania w języku obcym, zwłaszcza jeśli nauczyciel nie zna polskiego lub zna tylko jego podstawy. Jesteśmy wtedy zmuszeni do zadawania pytań i konwersowania w języku obcym. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla zupełnie początkujących, gdyż zdarza się, że niezbędne są tłumaczenia w języku polskim i możemy niczego nie wynieść z zajęć przez brak komunikacji między nauczycielem i uczniem.

Grupa

Bezwzględnie należy spytać, w jakich grupach odbywają się zajęcia. Jeśli jest to kameralne grono 5–10 osób, powinniśmy spróbować. W małych grupach łatwiej jest się czegoś nauczyć, ponieważ nauczyciel jest w stanie każdemu poświęcić czas. Unikajmy grup kilkunastoosobowych. Jeśli nie jesteśmy ekstrawertykami, możemy płacić grube pieniądze za siedzenie i robienie notatek, nie zdobywając umiejętności niezbędnych do komunikacji w danym języku.

Poziom

Jeśli po zgłoszeniu się do szkoły usłyszymy, że grupa na poziomie B2 nie powstała, gdyż zapisało się zbyt mało osób, ale bardzo sympatyczna pani może bez problemu umieścić nas wśród osób B1 lub C1, nie bójmy się zrobić kroku naprzód. Nigdy nie cofajmy się, myśląc, że nasze umiejętności nie są wystarczające. Skąd mamy mieć pewność, że grupa B1 nie jest złożona z osób na poziomie A2, które odważyły się zrobić krok do przodu?

Dobra szkoła

To, czy dana szkoła jest dobra, ocenimy po kilku zajęciach. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni, poprośmy o przeniesienie do innej grupy lub poszukajmy bardziej wymagającej szkoły. Nie zawsze ta, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, okaże się najlepszą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*