Syndrom pustego gniazda – jak sobie z nim radzić?

Zawsze będziesz mamą/tatą dla swoich dzieci, nawet gdy nie będziecie już mieszkać razem. Jak jednak poradzić sobie z pustką i samotnością oraz zorganizować sobie życie, gdy Twoje dorosłe dzieci wyprowadziły się już z domu?

Wyjdź do innych

W Twoim otoczeniu na pewno jest kilka osób będących w podobnej, co Ty, sytuacji. Osób, które będą mogły zrozumieć, co czujesz i podzielą z Tobą Twoją tęsknotę za potomkiem rozpoczynającym dorosłe życie. Mogą być to rodzice szkolnych kolegów i koleżanek Twojego dziecka albo Twoi znajomi z pracy, będący w zbliżonym do Ciebie wieku.

Zadbaj o relację ze współmałżonkiem

Lata opieki nad dziećmi mogły sprawić, że nieco się od siebie oddaliliście z mężem/ żoną. Teraz, gdy macie dla siebie więcej czasu, warto zadbać o siebie nawzajem. Może są jakieś ważne sprawy, o jakich od dłuższego czasu chcieliście porozmawiać, a dotąd nie było na to czasu? Może warto włożyć trochę wysiłku i starań w odbudowę Waszej więzi?

Pielęgnuj swoje pasje

Po latach dbania o rozwój dzieci czas zadbać o własny! Wróć do swoich pasji z lat młodości albo zainteresuj się zagadnieniem, które zawsze Cię ciekawiło i zacznij je zgłębiać. Na naukę nigdy nie jest przecież za późno. Możesz zająć się uprawą ogrodu, nauką nowego języka lub obsługi komputera albo jeszcze raz przeczytać wszystkie książki ulubionej autorki.

Adoptuj psa

albo kota. W schroniskach jest mnóstwo zwierzaków czekających na życzliwego opiekuna. Pielęgnacja czworonoga, opieka nad nim, zabawa i ewentualne spacery wypełnią Ci większą część dnia tak, że nie będziesz mieć już czasu na nudę i przygnębiające myśli. Zyskasz przy tym wiernego towarzysza, jaki będzie Ci wdzięczny z całego psiego/ kociego serca.

Ruszaj się

Każda forma aktywności fizycznej pomoże Ci dłużej utrzymać sprawność. Zapewni Ci dobre samopoczucie i pozwoli Ci się dotlenić. Wystarczy przejażdżka rowerem po zakupy albo półgodzinny spacer po okolicy. Oczywiście, jeśli Twój lekarz zalecił Ci codzienną gimnastykę, również o niej nie zapominaj.

Moment, w którym dorosłe dzieci opuszczają dom rodzinny, może być dla Ciebie trudny. Może być jednak również początkiem dobrych zmian w Twoim życiu, dzięki którym na nowo docenisz jego wartość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*