Jakie studia wybrać po liceum?

Wielu maturzystów nie jest przekonanych, jaką ścieżkę naukową wybrać po zdanym egzaminie dojrzałości. Naciski ze strony rodziny i nauczycieli często sprawiają, że aplikujemy na studia, które są dla nas męką. To najpiękniejszy czas w życiu, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Unikaj presji

Przede wszystkim powinniśmy słuchać samych siebie. Jeśli rodzice mówią, że najlepszym wyjściem będą studia prawnicze, a Ty nie cierpisz historii i drżysz na samą myśl o wkuwaniu tych wszystkich paragrafów i wystąpieniach publicznych, odpuść. Nawet jeśli ostatecznie uda Ci się zrobić aplikację, prawdopodobnie będziesz marnym adwokatem. Nie wybieraj także studiów na politechnice, jeśli jesteś w 100% humanistą i z trudnościami zdałeś maturę z matematyki. Dyplom inżyniera jest bardzo ceniony, lecz pamiętaj o tym, że jeśli jakimś cudem ukończysz te studia, prawdopodobnie nie będziesz miał wielu umiejętności praktycznych.

Udoskonalaj siebie

Studia są okresem, w którym powinieneś rozwijać siebie. Jeśli kochasz rysować, spróbuj dostać się na ASP. Nie zniechęcaj się liczbą kandydatów. Przygotuj portfolio z najlepszymi pracami i uwierz, że jeśli wszyscy wokół mówią, że masz talent, to naprawdę go masz. Oprócz uczelni artystycznych są również językowe i humanistyczne. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że język angielski już się nie liczy na rynku pracy. Biegła znajomość angielskiego jest ceniona przez wielu pracodawców, a często istnieje także możliwość studiowania dwóch języków równocześnie. Jeśli kochasz dzieci, wybierz natomiast studia pedagogiczne lub kierunkowe ze specjalnością nauczycielską. Dobry nauczyciel zawsze wybije się z tłumu kandydatów, którzy ukończyli pedagogikę z braku pomysłu.

Wybierz mądrze

Pamiętaj o tym, że pierwsze studia powinny obejmować to, co Cię naprawdę pasjonuje. Na studiach magisterskich lub podyplomowych możesz uzupełnić swój warsztat o inne dziedziny, lub poszerzać zainteresowania. Tylko studia wybrane z pasją mogą uczynić z Ciebie prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*