Psychotesty na broń – najważniejsze informacje

Posiadanie broni jest stanem regulowane prawnie, a jednym z pierwszych kroków do zdobycia pozwolenia jest wykonanie diagnozy oraz testów psychologicznych, które pozwolą ocenić funkcjonowanie oraz wykluczyć wszelkie zaburzenia psychologiczne.

Dla kogo orzeczenie psychologiczne?

Każdej osoby pracującej lub chcącej rozpocząć pracę w zawodzie, w którym dochodzi do kontaktu z bronią (policjant, ochrona, sprzedawca broni itd.) lub osoby chcącej uzyskać pozwolenie w celach wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2015 r. (Dz. U. nr. 0, poz. 2210), m.in. ochrony osobistej, łowieckich, sportowych. Psychotesty na broń stanowią podstawę wystawienia pozwolenia, które wymagane jest również na stanowisku sędziego, prokuratora czy kuratora sądowego, detektywów lub inspektorów transportu drogowego.

Jak wygląda badanie?

Obejmuje ono ocenę sprawności intelektualnej, osobowości – z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do badań należy okazać dowód osobisty, skierowanie na badanie, unikać alkoholu oraz środków psychoaktywnych w przeddzień, w który odbywać się będą psychotesty na broń. Kończą się one stosownym orzeczeniem psychologicznym, którego ważność trwa tylko przez pięć lat – tak samo jak licencji na posiadanie broni.

Po co jest konsultacja psychologiczna?

Badania psychologiczne poprzedzające uzyskanie pozwolenia jest ważnym elementem selekcji osób dopuszczonych do licencji, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo użytkownika oraz osób pośrednich, będących w jego otoczeniu. Weryfikacja podstawowych kompetencji może zminimalizować ryzyko nadużycia pozwolenia oraz wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Ponadto są ważną informacją zwrotną dla osoby badanej.

W Pracowni Badań Psychologicznych w Szczecinie mogą zostać przeprowadzone psychotesty na broń dla wszystkich ubiegających się o pozwolenia, a wyniki, wraz z orzeczeniem, dostępne są od razu po jego zakończeniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*