Jak pomóc dziecku polubić szkołę?

Dzieci, które chętnie chodzą do szkoły to najczęściej uczniowie nauczania wczesnoszkolnego. Mają jednego wychowawcę i są traktowani inaczej niż starsi koledzy. Jednak gdy uczeń idzie do czwartej klasy, często zmienia się jego podejście do szkoły i nauki. Pojawia się podział na przedmioty i każdy z nich prowadzony jest przez innego nauczyciela. Co zrobić, żeby dziecko chętnie chodziło do szkoły?

Daj mu czas

W czwartej klasie wszystko się zmienia. Do tej pory dziecko nie musiało aż tak dużo się uczyć i rozwiązywało łatwiejsze ćwiczenia. Dajmy małemu uczniowi czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Pomagajmy mu w odrabianiu lekcji i miejmy świadomość, że w końcu przywyknie do nowego tempa życia w szkole. Nie zaniedbujmy również codziennych rozmów i pytajmy o wrażenia z lekcji.

Pomyśl o korepetycjach

Niechęć do nauki często może być wywoływana nieradzeniem sobie z konkretnym przedmiotem. W przypadku gdy dziecko ma nieustanne problemy z nauką, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednimi dla niego korepetycjami. Czasem wystarczy tylko kilka spotkań z nauczycielem, który wytłumaczy najtrudniejsze kwestie. Dzieci, które przez kilka tygodni chorowały, mogą mieć trudności z nadrobieniem materiału. W celu zaoszczędzenia im stresu możemy wysłać je na kilka dodatkowych lekcji, dzięki którym poczują się pewniej po powrocie do szkoły.

Poznaj jego lęki

Możliwe, że za niechęcią dziecka do uczęszczania do szkoły stoi poważniejsza sprawa. Jeśli zauważymy zmianę w zachowaniu dziecka, jego wycofanie i wyciszenie, spróbujmy z nim porozmawiać. Być może stał się ofiarą dowcipów kolegów lub ktoś się nad nim znęca. Takich objawów nie wolno bagatelizować. Nie zawsze wychowawca jest w stanie zauważyć zmiany w zachowaniu każdego ucznia. Jeśli dziecko twierdzi, że wszystko jest w porządku, udajmy się do wychowawcy oraz szkolnego psychologa z prośbą o szczególne przyjrzenie się naszemu maluchowi i jego kontaktom z rówieśnikami. Zastanówmy się też nad tym, jakie były nasze własne powody niechęci do szkoły i wspierajmy dziecko w jego edukacji.