Nauka języka obcego – jak zacząć?

Słuchamy piosenki lub jesteśmy na spotkaniu z osobą z innego kraju. Nagle uderza nas piękno języka obcego. W jednej chwili przeszukujemy sklepy internetowe, kupujemy kursy i dodajemy kilkadziesiąt stron do zakładek. Otwieramy kurs i powtarzamy zwroty za lektorem – jednak szybko zniechęcamy się i zapominamy o nauce, kilka miesięcy później żałując, że się poddaliśmy. Jak zacząć naukę języka, by skutecznie się go nauczyć?

Kursy CD

Wspomniane przed chwilą kursy na płytach są dobre tylko dla wytrwałych. Każdy z nich skonstruowany jest w ten sam sposób i ma na celu nauczenie nas podstawowego słownictwa. Taka nauka jest bardzo monotonna, lecz skuteczna przy codziennym powtarzaniu. Oprócz tego ważne jest, żeby naukę urozmaicać.

Nauka online

W Internecie znajdziemy mnóstwo stron oferujących naukę online. Do najciekawszych i zupełnie darmowych należy Duolingo.com, która oferuje nam naukę ponad 20 języków. Dzięki ustalaniu codziennych wyzwań i motywacji, w postaci gratulacji od przesympatycznej sowy, nauka staje się przyjemnością. Możemy wybrać poziom początkowy lub przejść na wyższy po wykonaniu testu diagnostycznego.

Kursy i korepetycje

Najlepszą formą rozpoczęcia nauki (zwłaszcza dla tych, którzy mają problemy z samodyscypliną) będzie zapisanie się na kurs lub korepetycje. Różnicą jest oczywiście cena i liczba osób. W szkołach językowych grupy nie powinny przekraczać 10–15 osób. W takich grupach nauka języka jest naprawdę efektywna. Plusem korepetycji jest indywidualna podejście i skupienie uwagi nauczyciela tylko na naszej osobie. W przeciwieństwie do książek, kursów na płytach i stronach online, lekcje z nauczycielem umożliwiają ćwiczenie wymowy i konwersacji. Nauczyciel daje nam również gwarancję konsekwentnego poprawiania naszych błędów.

Wytrwałość

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, w jaki sposób zaczniemy naukę języka obcego. Zależy to tylko i wyłącznie od naszych własnych upodobań. Tylko jedna rzecz jest istotna: wytrwałość. Bez poświęcenia minimum pół godziny dziennie na naukę, niestety nie nauczymy się języka obcego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*