Jak możesz pomóc dziecku dobrze wybrać szkołę średnią?

Wbrew obiegowym opiniom wybór szkoły średniej ma znaczenie i może mieć duży wpływ na przyszłe życie zawodowe Twojego dziecka. Jak pomóc mu w znalezieniu odpowiedniej placówki?

Kieruj się zdrowym rozsądkiem

Z własnego doświadczenia wiesz, że dobra praca jest jedną ze składowych udanego, szczęśliwego życia. Nie jest też dla Ciebie tajemnicą fakt, iż w jej zdobyciu pomaga dobre wykształcenie i znajomość języków obcych. Warto zatem zdecydować się na szkołę, która to Twojemu dziecku zapewni. Jeśli Twoje dziecko wybierze liceum ogólnokształcące to, nawet jeśli nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, powinno zdecydować się na klasę profilowaną – a nie ogólną. Wówczas zdobędzie więcej wiedzy dzięki blokowi przedmiotów rozszerzonych. Potem jeden z nich będzie mogło zdawać na maturze i dzięki temu uzyskać punkty potrzebne w rekrutacji na studia.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że decyzja o nauce w technikum w niczym nie umniejszy wartości Twego dziecka. Nie będzie też świadczyć o jego kiepskich wynikach w nauce ani o braku ambicji. Za to umożliwi mu zdobycie konkretnych umiejętności, co pozwoli mu na wykonywanie pracy już po uzyskaniu matury – czego, jako absolwent liceum, nie mógłby robić.

Kieruj się tym, co jest dobre dla Twojego dziecka

Twoje dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, nie zawsze zatem będą dla niego dobre te rozwiązania, których wybór dyktuje Twoja intuicja oraz bieżąca sytuacja na rynku pracy. Szkoła średnia to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale też przestrzeń, w której będą się rozwijać jego przyjaźnie, jego pasje i zainteresowania, a być może również pierwsza miłość. Ważne jest zatem, by Twoje dziecko trafiło do dobrze zarządzanej i przyjaznej uczniom szkoły. Może być to liceum katolickie lub społeczne – te placówki z reguły są mniejsze od szkół państwowych, a rodzice mają większy wpływ na sposób kształcenia sowich dzieci. Zazwyczaj też prowadzone jest ono na wyższym poziomie niż w pozostałych szkołach, chociaż nie jest to regułą.

Wybór szkoły średniej to jedna z pierwszych ważnych decyzji, jaką podejmie Twoje dziecko. Wspieraj je swoimi radami i zaakceptuj fakt, że mimo wszystko może wybierać inaczej niż sobie życzysz.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*