Laptop dla ucznia – jaki wybrać?

Niezbędnym narzędziem pracy ucznia, oprócz zeszytu i długopisu, staje się komputer. Liczne prace domowe, wymagające dodatkowej wiedzy, oraz projekty są często niemożliwe bez użycia Internetu. Niektórzy nauczyciele życzą sobie również, aby wypracowania pisać na komputerze i przesyłać im do sprawdzenia drogą mailową. Święta mogą być doskonałą okazją do sprawienia dziecku prezentu w postaci laptopa. Jaki jednak będzie najlepszy dla ucznia?

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Komputerowy laik może zdać się na pomoc pracownika sklepu lub poprosić bliską osobę o wspólne zakupy. Wybierając laptop dla dziecka, miejmy na uwadze, że będzie to narzędzie jego pracy, nie powinniśmy więc decydować się na promocyjny sprzęt z supermarketu. Przy zakupie zwróćmy uwagę na kilka czynników, od których zależy cena laptopa. Po pierwsze: procesor. Jeśli chcemy zainwestować w lepszy sprzęt, wybierzmy procesor czterordzeniowy. Jednak podczas korzystania w celach naukowych dobrze sprawdzają się także procesory dwurdzeniowe. Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest karta graficzna. Najbardziej zaawansowane są przeznaczone do gier komputerowych, lecz jeśli chcemy, by nasze dziecko poświęcało czas nauce, w zupełności powinna mu wystarczyć zintegrowana, czyli wbudowana już karta graficzna. Następnym krokiem jest wybór matrycy, postawmy na matowy wyświetlacz, który uniemożliwi dziecku rozpraszanie się ciągłymi odbiciami. Odpowiednio wybrane chłodzenie nie dopuści do przegrzewania się sprzętu.

Przykładowe laptopy

HP Probook 4520s należy do droższych, lecz bardzo dobrych laptopów. Wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i3 330M oraz 3GB pamięci RAM, wzbogacony o solidną metalową konstrukcję, nowoczesny design oraz klawiaturę odporną na zachlapanie zadowoli każdego ucznia. Jest on jednak ciężki (2,5 kg) i dość drogi (ok. 3 500 zł). Do tańszych inwestycji można zaliczyć Lenovo Essential, z dwurdzeniowym procesorem i pamięcią RAM o pojemności 4GB można kupić już od 1800 zł. Dobry laptop może okazać się inwestycją na długie lata.