Korepetycje – za i przeciw

Korepetycje są zjawiskiem powszechnym od co najmniej kilkunastu lat. Uczniowie mają dzięki nim możliwość nadrobienia materiału, który jest dla nich szczególnie trudny lub podszkolenia się z bardziej zaawansowanych zagadnień. Jakie są plusy i minusy korepetycji?

Zalety

Największym plusem korepetycji jest czas, który nauczyciel poświęca tylko jednemu uczniowi. W klasie jest to niemożliwe, zwłaszcza gdy grupa liczy więcej niż 20 osób. Istnieje wtedy jedynie możliwość zostania po lekcji w celu poproszenia nauczyciela o wyjaśnienie zawiłych kwestii. Niestety, nie zawsze możliwe jest zrozumienie trudnych zadań podczas przerwy i bez przykładów. Korepetycje są również korzystne dla osób, które swoim poziomem przewyższają klasę i zwyczajnie nudzą się na lekcjach angielskiego, czy matematyki. Zapisanie dziecka na korepetycje w celu doskonalenia jego talentu może okazać się dobrą inwestycją i zaowocować nawet podczas wyboru studiów.

Wady

Niestety, korepetycje są drogie. W zależności od czasu ich trwania (od 45 min do 60 min) kosztują od 25 zł do nawet 60 zł. Najtańszych korepetycji udzielają studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wykładowcy akademiccy i nauczyciele z tytułami cenią się znacznie wyżej. Wszystko zależy też od korepetytora, do którego trafi nasze dziecko. Istnieje niestety możliwość, że nie ma on odpowiedniej wiedzy lub zwyczajnie nie potrafi tłumaczyć. W rezultacie dziecko dostaje do rozwiązania zadania, które nauczyciel poprawia, lecz nie wyjaśnia. Jeśli po kilku lekcjach zauważymy, że nasze dziecko nie robi postępów w nauce, powinniśmy zastanowić się nad zmianą korepetytora.

Kiedy wysłać dziecko na korepetycje?

Nie warto wynajmować korepetytora na początku edukacji dziecka. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy ma ono prawdziwe kłopoty z nauką. Jeśli przyzwyczaimy ucznia do tego, że wszystko zostanie wyjaśnione na korepetycjach, może on przestać uważać na lekcjach, co znacznie utrudni pracę nauczycielom, negatywnie wpłynie na ocenę jego zachowania i tak naprawdę spowolni proces nauczania.