Jak zdać maturę?

Przed Tobą pierwszy poważny egzamin sprawdzający wiedzę, jaką wynosisz ze szkoły średniej, i uprawniający do ubiegania się o miejsce na wyższej uczelni. Jak go zdać?

Bądź pewny, że wiesz

Uwierz, że nie ma takiego pytania, na jakie nie znałbyś odpowiedzi. Trzy lata przygotowywałeś się do matury, odrabiałeś prace domowe, pozytywnie zaliczyłeś wszystkie sprawdziany – a to świadczy, że miałeś potrzebną do tego wiedzę. Wykazywałeś się nią także w trakcie odpowiedzi ustnych, wzywany przy tablicy. Jeśli po przeczytaniu pytania na egzaminie pisemnym przez chwilę będziesz mieć w głowie pustkę – nie panikuj, odetchnij i zastanów się, z czym Ci się to kojarzy. Po chwili zaczniesz się domyślać poprawnej odpowiedzi.

Zachowaj spokój

Matura to ważny egzamin i konieczność jej zdawania może wywoływać u Ciebie stres. Spróbuj jednak nie panikować i nie ulegaj negatywnym myślom. Pamiętaj, że „myślenie odbywa się w uczuciach” tzn. wszyscy przeżywamy emocje, a ich natężenie wpływa również na jasność i precyzję naszego myślenia. Lub jej brak. Nie pozwól zatem, by opanował Cię stres na tyle silny, że nie będziesz mógł spokojnie myśleć. Przed egzaminem zrelaksuj się i odpręż, staraj się myśleć o przyjemnych rzeczach – np. przywołuj w pamięci dobre wspomnienia.

Przygotuj się

Pozytywne myślenie i opanowanie niewiele pomogą, jeśli nie przygotujesz się dobrze do zdania matury. Powinieneś zatem, w miarę możliwości, powtórzyć wiadomości zdobyte w szkole średniej – pomogą Ci w tym zajęcia pozalekcyjne organizowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów dla uczniów klas maturalnych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz również skorzystać z korepetycji udzielanych przez studentów. Te najlepiej zacząć już na początku roku szkolnego, żebyś miał więcej czasu na nadrobienie ewentualnych zaległości.

Na pewno zdasz maturę. Wystarczy, że się do niej dobrze przygotujesz – merytorycznie, tzn. przypomnisz sobie, co już umiesz i nadrobisz braki w wiedzy – oraz psychicznie, tzn. uspokoisz się i zadbasz o swoje pozytywne nastawienie.