Grupowy czy indywidualny? Wybieramy kurs językowy

Nauka języka angielskiego to najlepsza decyzja jaką można podjąć. Jest wiele sposobów na naukę – szkoły językowe, korepetycje, samodzielna nauka. Spośród różnych metod, największym powodzeniem cieszą się kursy w szkołach językowych. Doświadczeni nauczyciele, native speakerzy, świetne materiały – to wszystko działa na korzyść tego wyboru. Szkoły językowe oferują różne rodzaje kursów, konieczna jest więc decyzja – kurs grupowy czy indywidualny.

Grupowy kurs języka angielskiego

Decyzja dotycząca rodzaju kursu w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz naszego celu. Najczęściej wybieraną opcją są kursy grupowe. Mają atrakcyjną cenę, zajęcia odbywają się regularnie raz lub dwa razy w tygodniu, w wyznaczonych godzinach. To rozwiązanie dla osób, dla których ważna jest rutyna i które lubią mieć ustalony grafik. Największą zaletą kursów grupowych jest możliwość prowadzenia konwersacji z innymi uczestnikami. Dzięki temu stawiamy kroki, które pozwolą nam przełamać się w mówieniu po angielsku. Pracując w grupie można też nawzajem się poprawiać, wychwytywać błędy. Na niektóre osoby zajęcia grupowe działają motywująco, bowiem jest w nich element rywalizacji i chęć nadążania za resztą grupy. Pomimo niezaprzeczalnych zalet, kursy grupowe mają też kilka wad. Największą jest chyba fakt, że nauczyciel nie może każdemu uczniowi poświęcać odpowiednio dużo czasu. Grupy są oczywiście małe, mniejsze niż klasy w szkole, ale i tak nauczyciel musi uwagę rozkładać po równo na całą grupę. Na niektóre osoby kursy grupowe działają też onieśmielająco. Towarzystwo innych osób może wprowadzać blokadę w mówieniu, co nie wpłynie pozytywnie na postępy.

Indywidualne kursy języka angielskiego

Szkoły językowe mają w swojej ofercie także kursy indywidualne. Największą zaletą takich zajęć jest ich kameralność oraz bezpośredni kontakt z nauczycielem. Lektor skupia się na indywidualnych celach nauki, nie musi dzielić swojej uwagi na pozostałych uczniów. Materiały oraz przebieg lekcji może być dokładnie dobrany do poziomu słuchacza. Intensywność zajęć także można dopasować do indywidualnych preferencji. Niektóre osoby najbardziej cenią to, że zajęcia indywidualne dają im pewną dyskrecję. Nie muszą wstydzić się swoich błędów językowych przed innymi uczestnikami.

Zajęcia indywidualne sprawdzą się szczególnie w przypadku osób, które czują się niepewnie w grupie i wręcz boją się zadawać pytania. Nauczyciel podczas lekcji indywidualnych odpowie na każde twoje pytanie, wytłumaczy wszystko czego nie rozumiesz. Tematy zajęć można dopasować do zainteresowań ucznia i w ten sposób zachęcić go do aktywnego uczestnictwa. Lubisz gotować? Nauczyciel przygotuje całą lekcję poświęconą temu zagadnieniu. W kursach grupowych takie możliwości są bardzo ograniczone. Skupienie tylko na jednym uczestniku powoduje, że lektor może w krótkim czasie wyłapać twoje słabe strony i intensywnie nad nimi pracować. Kursy indywidualne także mają swoje wady – są one droższe od zajęć grupowych. Po pewnym czasie regularne spotkania i konwersacje tylko z jednym nauczycielem mogą stać się trochę monotonne.

Kurs języka angielskiego to zawsze dobra decyzja. Znajomość tego języka to w dzisiejszych czasach podstawowa umiejętność, którą każdy z nas powinien posiadać. Kursy językowe sprawdzą się zarówno jeśli jesteś początkujący, ale też w celu podszkolenia już posiadanych umiejętności. Wybór rodzaju kursu to kwestia indywidualna i warto ją dobrze przemyśleć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*