Do czego służy test ELISA?

Dzięki testowi ELISA można wykryć liczne choroby, dlatego jest szeroko stosowany w medycynie, rolnictwie czy przemyśle. Jednak test ELISA jest wykonywany najczęściej przez laboratoria diagnostyczne w celu zdiagnozowania chorób tj. wirusowe zapalenie wątroby. Czym jest test ELISA? Jak przebiega realizacja testu?

Czym jest test ELISA?

Test reprezentuje metodę immunoenzymosorpcyjną. To powszechnie stosowane narzędzie stosowane przez laboratoria diagnostyczne na przykład w celu wykrycia przeciwciał, znajdujących we krwi się u danego pacjenta. Nazwa a właściwie skrót ELISA wziął się z angielskiego słowa enzyme-linked immunosorbent assay. Wraz z rozwojem medycyny i dopracowania tej metody diagnostycznej test znalazł zastosowanie w diagnostyce bakteryjnych chorób np. boreliozy. Główną zaletą testy ELISA jest prosta metodologia, która sprawia, że za wynikami testu nie czeka się długo i jest wiarygodny. Jak zatem są realizowane badania elisa. Testy odbywają się za pomocą płytek, które posiadają dołki. Można je wypełniać w zależności od rodzaju badania np. białka krętka Borrelia oraz krwią pacjenta W rezultacie laborant może wykryć przeciwciała u pacjenta.

Jakie zastosowanie ma test ELISA?

Prosta metodologia i wysoka wiarygodność omawianego testu sprawiają, że jest on niezwykle uniwersalny. W praktyce test ten pozwala zdiagnozować wiele chorób, na bazie powstałych przeciwciał u pacjenta. W Polsce najczęściej zlecenie na ten test jest realizowany w celu wykrycia zakażenia Boreliozą. Sam test w przypadku Boreliozy ma charakter pośredni, co oznacza, że pozwala wykryć specyficzne IgM lub IgG. Podobnie jest w przypadku diagnostyki zakażeń wirusowych (wirus opryszczki, HIV itp.) zakażeń pierwotniakami (toksoplazmoza) czy chorób z autoagresją (choroba Hashimoto, celiakia itp.). Testy tego typu najlepiej zamówić w internecie. Ceny można porównać w sieci, wpisując do przeglądarki internetowej „elisa testy”.

Odmiana testu ELISA

Co ciekawe, na rynku medycznym stosuje się także modyfikacje omawianego testu. Chodzi o tzw. kanapkową ELISĘ. Metoda ta pozwala wykryć w badanej próbce inne białka niż przeciwciała. W tej metodologii głównym celem jest zbadanie możliwości istnienia w materiale biologicznym estrogenów, prolaktyny, markerów nowotworowych czy surowicy, wynikającej z brania leków. Warto dopowiedzieć, że elisa testy tej odmiany stosowane są w przemyśle spożywczym. Dzięki takim praktykom producentów można weryfikować, czy w danej żywności występują alergen, GMO czy toksyny.

Na czym polega badanie ELISA?

Cała diagnostyka opiera się na wykryciu w krwi człowieka przeciwciała. Obecność białek odpornościowych może świadczyć o zakażeniu organizmu bakterią, wirusem czy grzybami. Przeciwciała bada się pod kątem przynależności do klasy IgM lub IgG. Można zatem rzec, że test bada dwutorowo. W przypadku kontaktu z bakterią przeciwciała IgM po czasie znikają. W ich miejsce wchodzą mocniejsze przeciwciała IgG, które mogą funkcjonować w organizmie nawet przez kilkadziesiąt lat.