Czym jest i skąd pochodzi czapka absolwenta?

Ukończenie wybranego kierunku studiów to wyjątkowy moment, który wymaga odpowiedniego uczczenia. Absolwenci przyodziewają z tej okazji biret, znany także jako czapka absolwenta.

Biret – historia studenckiego nakrycia głowy

Biret był kiedyś nie tylko czapką absolwenta, ale również każdego studenta. U początków tej tradycji birety noszono powszechnie na terenie uczelni. Prawdopodobnie miało to na celu spajanie społeczności studenckiej i tworzenie wspólnej tożsamości. Biret, swój kształt zawdzięcza nakryciom głowy duchownych kościoła katolickiego. Noszone przez hierarchów kościelnych czapki, określane są do dziś tą samą nazwą, choć różnią wyraźnie od studenckich. Czapka absolwenta była w Polsce najbardziej popularna na początku XX wieku. W czasach władzy ludowej nie była mile widziana na głowach studentów i przeżywała jedynie okresowe powroty do tradycji jej noszenia. W dzisiejszych czasach zobaczymy je podczas uroczystości absolutoryjnych.

Czapka absolwenta – różne kolory

Niegdyś każda uczelnia posiadała swój charakterystyczny wzór czapki i odznaczała się wyjątkowymi dodatkami. Dziś, na dużych uniwersytetach, wszystkie wydziały mają odrębne kolory frędzli. Przykładowo- na Uniwersytecie Jagiellońskim, czapka absolwenta Wydziału Prawa i Administracji posiada elementy w kolorze czarnym, Wydziału Lekarskiego w bordowym, a Wydziału Filozofii w szarym. W rzadkich przypadkach zdarza się, że sam biret wykonany jest z materiału o innej barwie niż czarna- zazwyczaj jednak są to nadal kolory stonowane i pasujące do powagi uroczystości.